|
Takagi Yoshin Ryu Jutai Jutsu-Magas fa, emelkedett szív iskolája
Az iskola alapítói Abe Unryu, Ito Kii no Kami és Takagi Oriemon Shigenobu. Abe Unryu egy taoista szerzetes volt, a shuriken-jutsu, bo-jutsu, yari-jutsu, naginata-jutsu és a tai-jutsu mestere. Az Amatsu Tatar tekercsekből, amelyet később Takamatsu sensei családja is megkapott, sok tudásra tett szert. Sessho Hiden no jutsu-t is tanult, amely a yari használatát tanította. Ito Kii no Kami egy szamuráj volt, a naginata-jutsu és a yari-jutsu egyik akkori legkiválóbb művelője, aki a Kempo-t, a hanbojutsu-t és a kodachijutsu-t adta hozzá a Takagi Yoshin ryu-hoz.
A Takagi Yoshin Ryu Jutaijutsu a testőrök, palotaőrök kedvelt stílusa volt. Híressé a gyors és hatásos jutai-jutsu technikái illetve a Daishosabaki tették. Szűk helyen (folyosó, szoba) vívott harcra fejlesztették ki. Mivel a palotaőrök nem viselhettek fegyvert az épületeken belül, így főként a "fegyvertelen fegyveres ellen" harcra összpontosít. Az ellenféltől viszont elvehették a fegyvert, és azokat használhatták is, így ez az iskola is használ eszközöket (bo, yari, kodachi, tanto, katana, shuriken). Speciális eszköze a jutte, egy sai-hoz hasonló (de csak kétágú) tompa, villaszerű eszköz, amellyel feszítéseket, lefogásokat, folytásokat, hárításokat vagy akár szúrásokat is lehet végezni. A technikák célja, hogy a védekező minél hamarább a legközelebb kerüljön az ellenfélhez, azt minél több ponton kontrollálja, majd a földre vigye. A földreviteli technikák lényege, hogy a technikát elszenvedő ne tudjon tompítani vagy gurulni.
Az ellenfelet magunk elé, lefelé kell dobni, nem pedig távol magunktól, így könnyű lezárásokat végrehajtani rajta. Ettől függetlenül nincsenek nagy dobások, mert a cél az azonnali földrevitel, amelyet gyakran térdelve kell végrehajtani. A dobások végrehajtása előtt (azt megkönnyítve) kibillenti az ellenfelet az egyensúlyából. A dakentai-jutsu technikái gyorsak, nem romboló erejűek, ugyanis előszeretettel támadja a vitális pontokat. Gyakran alkalmaz rúgásokat a lábak ellen. Küzdelem közben az ellenfél szemébe kell nézni, és ki kell találni a szándékát, a következő támadás fajtáját.
|
|