|
Gyokko Ryu Koshi Jutsu-A drágakő tigris iskolája
A Kuden, a Gyokko ryu szájhagyománya szerint egy alacsony termetű kínai palotaőr vagy hercegnő fejlesztette ki a technikákat a 900-as évek elején, melyeket japánba egy Cho Gyokko vagy Yo Gyokko (Yao Yu Hu) nevű kínai szerzetes vitte át.
Az első japán nagymestere Tozawa Hakuunsai volt, aki 1156-1159 között bukkant fel. Nem tudjuk hogyan lett nagymester, hol tanulta meg a Gyokko-ryut. A Bujinkanban használt taijutsu alapjai (Kihon Happo, Sanshin no kata és Muto Taihenjutsu) miatt híres. Az egyik legrégebbi igai iskola, sok más iskolára is hatással volt. A Gyokko ryu a Dai Nippon Bugei Ryu Ha szerint Kosshijutsu, Shitojutsu és Ninpo egyszerre. A tudás generációkon keresztül szállt apáról fiúra, míg el nem jutott Sakagami Taro Kunishige-ig. Ő szervezte meg az iskolát és vezette 1532-től 1555-ig. Az iskola ezután Momochi Sandayu-hoz került a Momochi családból. Később a Toda család örökölte és így jutott el Takamatsu Toshitsugu-hoz és Hatsumi Masaaki-hoz.
Egyszer, amikor Toda Shinryuken Takamatsu-t oktatta, azt mondta neki hogy a legfontosabb dolog amit meg kell tanulnia, az a nyolc alapvető technika. Ez a nyolc technika az alapköve Hatsumi sensei Bujinkan Budo Taijutsu-jának és minden más harcművészetnek. Ezeket a technikákat Kihon Happo-nak hívják. Az iskolát a Kamakura, a Nambuko és a Muromachi periódusban a Suzuki család irányította. A XVI. században a Sakagami család kezébe került. 1532 és 1555 között Sakagami Taro Kuniushige rendszerezte a stílus módszereit és elnevezte Gyokko ryu Shitojutsu-nak. A következő feltételezett nagymester, Sakagami Kotaro Masahide 1542-ben életét vesztette egy csatában. Ennek következtében a cím Sougyoku Kan Ritsushi-hoz került (ismert Gyokkan Ritsushi-ként is). Sakagami Kotaro Masahide lett volna a nagymester a Koto ryu Koppojutsu-ban is, de ezt nem érte meg és a Gyokko ryu mesterei között is csak néhol említik meg. Sougyoku Kan Ritsushi, aki vagy a Kishu területről jött, vagy a Kishu ryu-hoz is tartozott átnevezte a Gyokko ryu Shitojutsu-t Gyokko ryu Kosshijutsu-vá. Volt néhány tanítványa, akik a XVIII. században különböző iskolákat alapítottak a Gyokko ryu-ra és a más Sougyoku által tanított módszerekre alapozva. A Hidden Ninja Submission-ban leírt családfa szerint Gyokkan avagy Sougyoko Kan egyike a fő embereknek akik a Bujinkan ezen iskolájához kötődnek.
Bár igaz hogy két másik iskola is, melyet Sougyoku Kan Ritsushi tanítványi alapítottak végül Hatsumi Masaaki-hoz került, de a Gyokko ryu mindég a saját útján haladt a Koto ryu-val. Az iskolákat Toda Sakyo Ishinsai és Momochi Sandayu örökölte. Ezután az iskolák a Toda és a Momochi családok kezében maradt egészen addig, amíg el nem jutottak Takamatsu-ig, aki az utolsó volt a Todák közül, és aki végül Hatsumi Masaaki-ra hagyta örökül őket.
A Toda és a Momochi család Iga-beli akcióinak köszönhető hogy ezek az iskolák beleívódtak az Iga Ninja tradícióiba. Egy másik történelmi kapocs az, hogy Takamatsu nagybáttyja, Toda Shinryuken Masamitsu leszármazottja volt Hakuunsai Tozawa-nak. Toda Shinryuken Masamitsu azt tanította Takamatsu-nak hogy a legfontosabb a Kihon Kata avagy a Kihon Happo technikáit tanulmányozni, mert ez minden harcművészet alapja. Ezt úgy kell értelmezni, hogy a Kihon Happo magába foglal minden olyan módszert, ami hatásos valódi küzdelemben. Vannak benne védések, ütések, rugások, csukló és könyök törések és dobások.
A Gyokko ryu módszerei a Kosshijutsu-n (a test lágy részeinek támadása) alapulnak. Ennek a stratégiája nagyon különbözik a Koppojutsu-étól, ami az ellenfél csontszerkezetére koncentrál. Amíg a Koppojutsu ki és belép a támadókörbe hogy jó szögben tudja támadni az izületeket, addig a Kosshijutsu oldalra lép vagy az ellenfél mögé kerül hogy közel kerüljön a Kyoshu-hoz (a test gyenge részei). A célpontok lehetnek idegpontok, de belső szervek vagy izmok kapcsolódási helyei is. Ez a rendszer valószínűleg azért alakult ilyenné, mert egy alacsony termetű személy hozta létre. Az erőt az ellentámadásoknál nem az izmokkal, hanem a csipő és a gerinc mozgatásával hozza létre. Ez például a védésben is megmutatkozik, ami egy erőteljes védésre koncentrál, ami kibillenti az ellenfelet az egyensúlyából hogy így elérhetővé tegye a test gyengébb pontjait. Fontos részlet hogy amikor közel kerül az ellenfélhez, a hátsó kéz mindig az arc előtt van hogy védje azt a támadásoktól.
A Gyokko ryu gyakran használja testfegyverként az ujjakat és az ujjbegyeket. Ez többnyire a három hivatalos állásban, az Ichimonji no kamae-ban, a Jumonji no kamae-ban és a Hicho no kamae-ban is megmutatkozik, ahol a hüvelykujj mindig felfelé mutat. Ennek oka az energia szabad áramoltatása. A Gyokko ryu-ban fontos a szív védelme.
|
|